NEFES ALABİLEN SAĞLIKLI YAPILAR

İnsanlar hayatlarının büyük bir bölümünü ev, ofis, alışveriş merkezleri, kafeler… gibi kapalı alanlarda geçirmektedirler. Bu yapıların konforlu birer yaşam alanı olması bu nedenle önemlidir. Konforlu yaşam alanları denilince akla ilk gelenler ideal sıcaklık, temiz hava, iyi ses yalıtımı oluyor. Bunlara ek olarak bir yapı içerisinde konforu arttıracak en önemli etkenlerden biri de nemdir.

Bulaşık ve çamaşır yıkamak, yemek yapmak, duş almak ve hatta nefes alıp vermek ortamda buhar oluşmasına sebep olur. İyi havalandırılmayan yapılarda bu buhar dışarı çıkamaz ve zaman içinde rutubete dönüşür. Duvarlarda, mobilyalarda küflere sebep olabilen bu nem, insan sağlığı için de tehlikelidir. Bakteri üremesi için uygun ortam hazırlayan yüksek nem oranı hastalıkların kişiden kişiye bulaşmasını kolaylaştırırken birçok hastalığı da kötü etkileyebilmektedir.

Yaşam alanlarını sık sık havalandırmak ortamdaki nem dengesini korumakta fayda sağlayabilir ancak her zaman tek başına yeterli değildir. Yapı duvarlarında kullanılan malzemelerin buhar geçirgenliğinin olması, difüzyon yapabilmelerini yani bir nevi duvarların nefes alabilmesini sağlayacaktır. Yapı içinde oluşan buhar ve nem duvarlar tarafından dışarı atılarak içeride sağlıklı bir nem dengesi oluşacaktır. Bu da zaman içinde rutubet ya da küf oluşumunun önüne geçecektir. Bu noktada sadece duvarlar değil, duvar üzerine uygulanacak yalıtım malzemeleri, boya, sıva ve benzer ürünlerin de nefes alabilir niteliklerde tercih edilmesi önemlidir.

EPSBLOCK ve LIFEPAN gibi nefes alabilen duvar malzemeleri ile yapı içinde nem dengesini sağlayarak aynı zamanda sağlıklı yaşam alanları oluşturur. Buhar geçirgenliği sağlayan EPSBLOCK yapı içinde küf, rutubet, bakteri oluşmasını engeller böylece bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önüne geçer. Özellikle astım, alerji, romatizma hastaları için ideal yaşam alanları sunar. Okul, hastane, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlar başta olmak üzere tüm binalarda nefes alabilen yapı malzemeleri kullanmak maddi tasarruf sağlarken, sağlıklı bir gelecek içinde büyük önem taşımaktadır.

AR EN DE RU TR