MODERN ZAMANLARDA MİMARİ

İnsanlar eski zamanlarda sadece korunma iç güdüsüyle kendilerine barınaklar inşa etseler de yüz yıllar geçtikçe bu yapıların önemi ve kullanım amacı artmıştır. Bu durum inşa edilen yapıların güvenli, sağlam, rahat, estetik olmaları gibi birçok gereksinimi doğurmuştur.

Gelişen teknolojinin desteği, çağın getirdiği gereksinimler ile birleşince yapılarda kullanılan malzemeler ve üretim tarzları da farklılaşmıştır. Pratik, hızlı ve ekonomik yapı malzemeleri insanlar için ideal çözümler haline gelmiştir. Bu noktada kullanılan avantajlı yapı malzemelerinden biri, fibercement levha ismiyle de bilinen duvar panelleridir.  

Fibercement kısaca elyaf takviyeli çimentolu levha olarak tanımlanabilir. Yapısında canlılara veya çevreye zararlı olabilecek bir madde bulundurmamaktadır. Her türlü mimari plana ve dokuya uygun, tüm iklim koşullarına karşı dayanıklı ve kolay uygulanabilen bu duvar panelleri, özellikle betonarme yapıların yerini almaya başlayan çelik konstrüksiyon ve prefabrik hafif yapı sistemlerinin ana bileşenidir.

Fibercement uzun ömürlü bir malzemedir. Sudan etkilenmez, rutubet ve koku yapmaz. Deniz kenarlarında bulunan binalar gibi su ve nemden fazlaca etkilenen yapılar için çok uygundur. Uluslararası A1 yanmazlık belgesine sahiptir. Yapısındaki malzemelerin dayanıklı bir yapısı vardır.

Fibercement cephe kaplamalar sıvadan daha hafif olmaktadır. Yapılara ağırlık bindiren yapı malzemeleri olası depremlere karşı risk oluştururken, fibercement levhalar hafif yapısı ile bu riski en aza indirgemiş olur.

Fibercement levhalar her türlü su bazlı akrilik boya ile rahatlıkla birden fazla kez boyanabilmektedirler. Yapılarda iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak ve binanın hemen her detayında rahatlıkla kullanılabilirler. Tüm bunların yanında ısı ve ses yalıtımında iyi sonuçlar vermektedirler. Bu da yapı içinde hem konforu arttırmakta hem de enerji tasarrufunu desteklemektedir.

Kısacası günümüzde yaşam alanları içinde gereksinim duyduğumuz birçok konuda duvar panelleri pratik çözümler olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğaya dost olmaları, dayanıklı yapıları, uzun ömürleri, yalıtım kalitesi ve daha birçok özellikleri ile bu malzemeler ekonomik olarak büyük kazanç getirmekte aynı zamanda konfor ve güvenliği tek çatı altında toplamaktadır. Her geçen gün kullanım alanları biraz daha artan bu duvar panellerini, önümüzdeki yıllarda çevremizdeki tüm yapılarda görmemiz mümkün…

AR EN DE RU TR