KONFORLU BİR YAŞAM İÇİN EV SEÇİMİNE DİKKAT


    İnsanoğlunun yerleşik yaşama geçmesi ile birlikte zamanın büyük bir bölümü de evlerde geçirilmeye başlandı. Günümüzde yoğun, yorucu, stresli bir günün ardından birçok kişi evine giderek dinlenmek istiyor. Evde ailesi ya da sevdikleri ile vakit geçirmeyi seven insanların sayısı da bir hayli büyük. Bu yüzden ev hayatında konforun önemi de her geçen gün artıyor.

     İdeal ev yaşamı kişilerin sadece konfor düzeyini etkilemiyor. Yaşam alanlarındaki detaylar insanların fiziksel ve psikolojik sağlıkları açısından da önem taşıyor. Yaşam alanlarının huzurlu olması, kişinin ihtiyaçlarına cevap vermesi, güvenli olması, sağlıklı bir ortam sunması öncelikliyken, tasaruflu yapılar da tercih sebebi.

     Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk şey ortam sıcaklığıdır. Sıcaklık oranının çok yüksek ya da düşük olması kişinin konforunu kötü yönde etkileyecektir. Devamlı yaşanan sıcaklık değişimleri de kişilere rahatsızlık verebilir. Ortam içindeki sıcaklığı korumak için yapıda ısı yalıtımı olması önemlidir. Isı yalıtımı olmayan yapılarda dışarıdaki hava devamlı içeriye girecek, içerideki hava da dışarıya çıkacaktır. Bu durum ortamdaki sıcaklığın sabit kalmasını zorlaştırırken, yakıt masraflarını da arttıracaktır. 

   İdeal yaşam alanı için dikkat edilmesi gereken ikinci nokta gürültüdür. İnsanlar çoğunlukla evlerinde huzurlu bir alan isterler. Oysaki dışarıdaki trafik sesleri, diğer insanların konuşmaları, araç sesleri vb sesler ev içindeki huzurlu ortamı bozabilir. Bu durumun önüne geçmek için yapı içerisinde ses yalıtımı yapılması önemlidir.

     Yaşam alanlarında rutubet olması da kişilerin fiziksel sağlığını tehlikeye atan bir durumdur. Özellikle romatizma gibi eklem ve kemik hastalıklarını etkileyebilen rutubet, sağlıklı bireyler için bile zamanla bir hastalık potansiyeli oluşturur. Nefes alabilen yapı malzemeleri kullanılarak inşa edilen daireler, ortamdaki nem oranını dengeleyebilir, rutubet oluşma ihtimali böylece en aza iner. Bu nedenle ev seçimlerinde nefes alabilen yapıları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. 

      Ev yaşamında önemli olan bir diğer nokta ise güvenliktir. Ülkemiz tehlikeli bir deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle insanlar depremde zarar görme riski en az olan yapılarda yaşamak, ev içerisindeyken kendilerini güvende hissetmek isterler. Hafif yapı malzemeleri kullanılarak inşa edilen binalar, ağır yapılara kıyasla olası depremlerde riski büyük ölçüde azaltır. Ayrıca yine inşa sırasında kullanılan yanmaz yapı malzemeleri olası bir yangında güvenliği arttıracak ve tehlikeleri en aza indirecek önemli bir detaydır.

      Günümüzde ses ve ısı yalıtımı olan, güvenli, nefes alabilen ve sürdürülebilir yapılar konforlu bir yaşam alanı için gerekliliktir. Bu nedenle bir yapı inşa edilirken, bu şartları yerine getirebilen yapı malzemeleri tercih edilmelidir. EPSBLOCK ideal yaşam alanları sunmak için tüm bu şartlara uygun olarak geliştirilmiştir. Enerji tasarrufu sağlayarak, aile bütçesine katkı sağlar. Ses ve ısı yalıtımında oldukça başarılı olan EPSBLOCK, aynı zamanda sürdürülebilir yapısı ile doğa ve çevre dostudur. 

      Siz de ev alırken hem psikolojik hem fiziksel sağlığınız için bu ayrıntılara öncelik verebilir, kendiniz ve aileniz için daha konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

AR EN DE RU TR