GÜRÜLTÜ BARİYERLERİ İLE DAHA HUZURLU YAŞAM ALANLARI

Abstract background with sound waves design

İnsanoğlu var olduğu günden bugüne kadar birçok farklı sorunla mücadele etmiş, tarih boyunca her dönemde farklı sıkıntılarla karşılaşmıştır. Günümüzde insanların en çok savaş verdiği konu ‘kirlilik’ tir. Gerek su kirliliği, gerek çevre kirliliği, gerekse gürültü kirliliği yıllardır insanların çözüm bulmaya çalıştığı sorunların başında gelmektedir. Özellikle şehirleşme ile birlikte gelen hızlı nüfus artışı fabrikaların, okulların, hastanelerin, trafikteki araç sayılarının artmasına yol açmış, bu durum beraberinde ciddi bir gürültü problemini getirmiştir.

İnsanlar yoğun bir günün ardından evlerine gidip dinlenmek ya da ofislerinde işlerine konsantre olarak çalışmak isterler. Ne yazık ki günümüzde bu her zaman mümkün olmaz. Konuşmalar, kornalar, araçların motorları, çevreden gelen müzikler ve daha birçok ses bir araya gelerek bir gürültü halini alır. Bu durum bir süre sonra ruhsal olarak kişilere rahatsızlık vermeye başlar. Gürültülerin önüne geçebilmenin en etkili yolu gürültü bariyerleridir. Gürültü baryerleri; ses  yalıtımı yapmak için gürültü kaynağı ile gürültüden etkilenen bölge arasına yerleştirilen panellerdir. 

Kaynağından gelen sesi, geri yansıtarak daha uzun bir yol kat etmesini sağlayan gürültü bariyerleri böylece sesi azaltarak absorve ederler. Polikarbon akrilik malzemelerden oluşan bu  bariyerler yüksek ses yalıtımı sağlar. İnşasında bu levhaların kullanıldığı binalar,  kişilere konforlu yaşam alanları sunar. Yüksek ses yalıtımının getirdiği sessizlik ve huzur insanlar için önemli bir ihtiyaçtır. Gürültü bariyerleri farklı iklim şartlarına karşı dayanıklıdır. Böylece dış cephede, yol kenarlarında, bahçede … rahatlıkla kullanılabilirler. 

LIFEPAN duvar panelleri, gürültü bariyeri olarak tercih edilebilecek uygun ürünlerdir. Uygulama ve montaj sürelerinin kısa olması zaman tasarruf sağlarken, dört tarafında kilitli sistemleri yatay ve dikey olarak kullanılabilmelerine olanak tanır. Bu da ekstra olarak profile ihtiyaç duyulmadığı için maliyeti düşürmektedir. Hem pratik hem ekonomik olan LIFEPAN estetik görüntüsüyle de çevredeki mimariye uyum sağlayarak, görüntü kirliliği oluşturmaz. 

Gürültü bariyerleri yaşam kalitesini arttıran önemli bir konudur. Gürültü kirliliğine devamlı olarak maruz kalmak kişide strese sebep olabilir. Devamlı yorgunluk hissi oluşturabilir, mesleki performansını büyük ölçüde düşürebilir. Kişide psikolojik sorunlara yol açabilir ve ilerleyen dönemlerde fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle inşalarda LIFEPAN gibi ses yalıtımı olan yapı malzemeleri kullanılmalı, gürültü bariyerlerinden yola çıkılarak gerekli önlemler alınmalı ve daha huzurlu bir dünya için en önemlisi gün içerisinde mümkün olduğunda gürültü kirliliğine sebep olacak durumlardan kaçınılmalıdır. 

AR EN DE RU TR