YALITIMA SAHİP OTOPARKLAR

Her insan evine geldiğinde huzurlu ve güvende hissetmek ister. Bu nedenle konforlu, güvenlik önlemleri olan yaşam alanları daha fazla talep edilmektedir. Güvenlikle ilgili en önemli noktalardan biri otoparklardır. Araç sahibini park yeri arama derdinden kurtaracak, araca güvenli bir bekleme alanı oluşturacak otoparklar, günümüzde trafikteki aktif araç sayısının hızla artması ile ihtiyaç haline gelmiştir. Sadece evdeyken değil iş yerindeyken, alış verişteyken, yemekteyken… insanlar araçlarının güvende olmasını isterler. Bu nedenle açık-kapalı çeşitli özelliklerdeki otoparklar araç sahiplerine büyük rahatlık sağlamaktadır.

Bu ihtiyaçlar çerçevesinde otopark sayılarındaki hızlı artış bazı önlemler alınmasını gerekli kılmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak 22 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Otopark Yönetmeliği ile bodrum kat tavanlarında yalıtım yapılması zorunlu hale gelmiştir. Yönetmelik, otoparkların tavan döşemelerinde ve diğer bağımsız bölümlere bitişik duvarlarında ilgili mevzuata göre ses, ısı ve su yalıtımı yapılmasını şart koşmaktadır. Gerekli yalıtımların yapılması hem güvenlik hem de yapının kullanım kolaylığı açısından önemlidir.

Su ve klorür gibi dış etkiler, hava ve nemle taşınan aşındırıcı maddeler zamanla yapıya zarar verebilmektedir. Ayrıca don, sağanak, sel, tropik sıcaklıklar, çöl rüzgârları gibi iklim koşullarına karşı da hem yapının hem de içerisindeki araçların güvenliği için önlemler almak gerekir. Araç yollarındaki etkin drenaj ve temizleme düzeni ile oluşturulan su yalıtımı bu nedenle önem teşkil eder.

Zemin suyu, genel su sızıntıları ve yapısal sorunlar dışında otoparklara farklı şekillerde de su girişleri gerçekleşebilir. Yağmur, kar ve muson gibi hava şartları sonucu biriken sular buna bir örnektir. Yoğun kar yağışı olan bölgelerde araçlardaki karın erimesi ile otopark içerisinde oluşan birikintiler bu noktada yine güzel bir örnek oluşturacaktır. Sürdürülebilir bir drenaj ve su yalıtım sistemi için tüm önlemler birlikte ele alınmalıdır. Bu nedenle su girişi ve tahliyesi birbirine paralel olarak düşünülmeli, yapı planı buna göre hazırlanmalıdır.

Otopark inşasında önemli olan diğer bir konu ise ısı yalıtımıdır. Otopark inşaları için daha çok toprak altı, bahçe ya da park gibi alanlar tercih edilmektedir. Nem oranının yüksek olduğu bu alanlarda yapıyı korumak, küf oluşumunu engellemek için neme dayanıklı ısı yalıtım levhalarının kullanımı gerekir. Ayrıca otopark ve bodrum katların üstünde bulunan daire ve iş yerlerinin döşemelerinden kaybolan ısı enerjisini önlemek ve verimli ısınmayı sağlamak üzere, otopark tavanlarının ısı yalıtımı yapılmış olması önem arz eder. Bu yalıtımlar bina içerisinde yaşayan insanlar için konforlu bir ortam oluştururken, enerji tassarufu da sağlayacaktır.

Genellikle büyük bir alana inşa edilen otoparklar, ses yankılarının oluşmasına çok müsaittir. Bu nedenle yapının zemini ya da tavanında ses yalıtımı yapılarak bu durumun önüne geçilmelidir. Her gün onlarca aracın giriş çıkış yaptığı bu alanda ses yankılarının oluşması hem araç sahipleri için hem de çevrede yaşayan insanlar için rahatsız edici bir ses kirliliğine sebebiyet verebilir. Bu nedenle otopark inşaatlarında ses yalıtımı konusu öncellikli maddelerden biri olarak görülmelidir.

Bireylerin ve araçların güvenliği için önemli olan bir diğer konu ise yangın önlemleridir. Kamuya açık bodrum katı, otopark gibi yangından kaçışın zor olduğu yerlerde yangın dayanımı yüksek olan malzemeler tercih edilmelidir. Olası kazalara karşı önlem almak hem maddi hem de manevi birçok kaybın önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Yapı inşa süresince zamandan ve maddiyattan tasaruf etmek için yalıtım özelliği olan inşaat malzemeleri kullanmak yararlı olacaktır. Ayrı ayrı su, ses ve ısı yalıtımı yapmaya gerek kalmadan tek bir malzeme ile aynı faydaları sağlamak mümkündür. Su, ses ve ısı yalıtımı iyi planlanmış bir otopark uzun yıllar boyunca dayanıklı bir şekilde varlığını sürdürebilecektir. Hem kendi hem de içerisindeki araçların güvenliğini başarı ile sağlayabilecek böylece insanlar için de büyük bir konfor sağlayacaktır. Daha işlevsel, daha dayanıklı, daha tassaruflu, sürdürülebilir bir yapı için mutlaka yalıtım özelliği olan yapı malzemeleri kullanmaya dikkat edilmelidir.

AR EN DE RU TR