SIVA ÇATLAKLARININ OLUŞMAMASI İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER !

Yapılar zaman içerisinde birçok farklı sebepten dolayı yıpranmaya ve hasar görmeye başlarlar. Aşınmalar, dökülmeler, küflenmeler, çatlaklar… vs halinde karşılaşılan bu yıpranma belirtileri, yapıda kötü görünümlere sebep olur. Özellikle yapının sıvasında oluşan çatlaklar, yapı üzerindeki boyanın da çatlamasına hatta kalkmasına, ekstra tadilat masraflarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Sıva çatlaklarının birçok sebebi olabilir. Bunların başında şunları sıralayabiliriz;

1- Zeminin zamanla oturması. Karkasın oturması.

2- Sıvanın kapattığı yüzeylerde malzeme farklılıkları olması. Kolon ve kirişlere gelen kısımlarda file kullanılmaması.

3- Tren yolu ya da aşırı yoğun trafiğin olduğu noktalarda oluşan titreşimler.

4- Yapıdaki kaba sıvanın çok ince olması veya harcında çimentonun az, kumun fazla kullanılması.

5- Duvarların üst bitim noktasında kalan açıklığın kama ya da benzeri bir ürünle kapatılması, poliüretan köpük kullanılmaması.

6- Yaş sıva uygulamasının güneş altında, yağmurlu ya da aşırı rüzgârlı havada yapılması.

7- Aşırı sıcaklık farklarının sebep olduğu genleşme ve büzülmeler.

8- Yapılan hatalı işçilikler.

9- Deprem.

Tüm bu sebepler ve daha birçok farklı nedenden dolayı yapı üzerinde çatlaklar oluşabilir. Binanın uzun yıllar boyunca dayanıklı bir şekilde kalması, görünümünün bozulmaması için gerekli önlemler almak fayda sağlayacaktır.
Yapının inşası sırasında karkas bitiminin ardından, mümkünse 1 yıl beklenmesi, karkasın tüm hava koşullarına maruz kalmasının sağlanması sonrasında duvar örülme işlemine geçilmesi zamanla sıvada oluşabilecek çatlakları en aza indirgeyebilecek önlemlerden biridir.
Sıva yapılmadan önce, örülen duvar sert uçlu bir fırça ile üzerindeki tozlardan arındırılmalıdır. Temizlenen bu yüzey bir süre nemlendirilmeli ardından duvar yüzeyine brüt astar sürülmelidir. Mümkünse tüm duvar yüzeyine file uygulaması yapılmalı, tüm yüzeylere uygulama yapılamadığı durumlarda kolon ve kirişlerle birleşme noktalarına file uygulaması yapılarak gerekli önlemler sağlanmalıdır.
Bunlar dışında sıvada çatlak oluşumunu önlemek için alınabilecek farklı tedbirler de vardır. Duvar, delikli galvanizli sac ile taşıyıcıya sabitlenmelidir. Böylece titreşimlerden ve yüzey oturmalarından daha az etkilenecektir. Duvar bloklarını örmek için kullanılan harç ne çok kuru ne de çok sıvı halde olmalıdır. Direkt güneşe maruz kalan yüzeylerde uygulama yapılırken güneşin daha az etkili olduğu saatler seçilmelidir.
İnşa sırasında tüm bu noktalara dikkat edilerek, gerekli önlemler alınırsa zaman içerisinde yapıda oluşan sıva çatlakları en aza indirgenecektir. Yapı içerisinde daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak, yapının estetik görünümünü korumak ve gelecekte oluşabilecek olası tadilat masraflarını en az seviyede tutmak için gerekli tedbirleri almak çok önemlidir.

AR EN DE RU TR